Home Ogród Marchew – jakie nasiona wybrać i jakie warunki zapewnić dla najlepszego wzrostu?

Marchew – jakie nasiona wybrać i jakie warunki zapewnić dla najlepszego wzrostu?

by Dominik

Marchew jest warzywem chętnie uprawianym w przydomowych ogródkach. Nic w tym dziwnego, ponieważ samodzielnie uzyskane zbiory są o wiele smaczniejsze i lepsze dla zdrowia niż marchewki zakupione w markecie. Dowiedz się, jakie nasiona marchwi wybrać, aby cieszyć się obfitymi zbiorami.

Jak uzyskać obfite zbiory marchwi?

Do uzyskania dużych i wartościowych zbiorów marchwi, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków wysianym nasionom. Marchew najlepiej rośnie na glebach lekkich, żyznych, piaszczysto-gliniastych. Gleba pod wysiew powinna rok wcześniej być nawożona obornikiem. Warzywo to można sadzić bezpośrednio do gruntu albo nieco wcześniej wysiać do inspektu. Poszczególne nasiona należy umieszczać na głębokości 1–2 cm w rzędach co 15–30 cm. Jeśli chodzi o nawożenie, lepiej wybierać nawozy naturalne, a w szczególności unikać tych o dużej zawartości azotu.

Jakie nasiona marchwi wybrać?

Aby cieszyć się obfitymi zbiorami, niezbędne są nie tylko odpowiednie warunki, lecz także właściwie dobrane nasiona marchwi. Takie, które dadzą plony, będące źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6), A, E, H, K czy PP. Marchew zawiera również minerały, takie jak wapń, potas, sód, żelazo, miedź, cynk oraz kwas foliowy, kwas jabłkowy czy inozytol i pektyny. Warto stawiać na produkty zakupione w zaufanych sklepach, np. internetowym sklepie ogrodniczym Gardenstart. Dzięki temu można mieć pewność, że wybiera się wysokiej jakości rozwiązania. Sprawdź, jakie nasiona marchwi są warte uwagi.

Marchew późna Dolanka

Późna odmiana Dolanka charakteryzuje się kruchymi korzeniami w kolorze pomarańczowym, które nie mają skłonności do pękania. Miąższ tych marchwi odznacza się wysoką zawartością suchej masy, cukrów i karotenu, co czyni ją bardzo smaczną propozycją. Odmianę tę najlepiej sadzić od marca do maja, aby cieszyć się zbiorami od września do października.

Marchew późna Berlikumer 2 (Perfekcja)

Perfekcja jest zarazem bardzo późną i plenną odmianą marchwi. Jej korzenie są cylindryczne, wyrównane i długie – mają ciemnopomarańczowy kolor. Doskonale się przechowują i nie pękają. Obfitują ponadto w beta-karoten, cukry i witaminę C.

Marchew Koral

Koral jest odmianą plenną, późną na zbiór jesienny, chociaż można uzyskać z niej również zbiór wiosenny z siewu ozimego. Korzenie tej marchwi są kruche i soczyste. Zwężają się ku końcowi, osiągają długość 12–19 cm i 230 g wagi. Skórka tej marchwi jest ponadto gładka – w zbiorach nie zdarzają się egzemplarze zniekształcone. Koral jest dedykowany przede wszystkim do przetwórstwa: na soki, sałatki, surówki.

Marchew późna Flakkese 2

Flakkese 2 to odmiana późna i plenna. Ma kruche i soczyste korzenie, których smak jest niepowtarzany. Marchew ta jest bardzo dorodna, a jej plon ma wysoką jakość. Doskonale sprawdza się zarówno do jedzenia na surowo, jak i przetwórstwa czy mrożenia bądź przechowywania.

Marchew Bolero

Bolero to średnio wczesna odmiana, która powstała z połączenia kilku innych odmian marchwi. Cechuje się dużą plennością i szybką adaptacją do zróżnicowanych warunków. Korzenie Bolero mają cylindryczny, regularny kształt i intensywnie pomarańczowy kolor. Bolero zachwyca ponadto swoim słodkim, wybornym smakiem, który zawdzięcza wysokiej zawartości cukrów.

Marchew Lenka

Lenka jest odmianą o dość długim okresie wegetacji. Pierwsze plony pojawiają się w październiku, jednak mają znakomitą jakość. Korzenie tej marchwi osiągają ok. 13 cm, rozszerzają się ku górze i zwężają ku dołowi. Są tępo zakończone i mają tendencję do rozwidleń. Lenka charakteryzuje się również dużą tolerancją na niskie temperatury.

Marchew Nantes 2

Odmiana średnio wczesna o korzeniach soczystych i kruchych, dorastających do ok. 22 cm. Marchew Nantes 2 ma lekko stożkowaty kształt i jest równomiernie wybarwiona. Bardzo dobrze smakuje zarówno po obróbce cieplnej, jak i na surowo.

Marchew Karotina

Karotina jest odmianą średnio wczesną o wysokiej plenności. Zawiera dużą ilość cukrów i można uprawiać ją zarówno na polu, jak i pod osłoną. Marchew ta charakteryzuje się ostro zakończonymi korzeniami, stożkowymi. Osiągają one długość ok. 19 cm i są soczyste i kruche. Odmiana ta nadaje się świetnie zarówno do jedzenia na surowo, jak i do przetwórstwa, np. na soki czy przeciery.

Marchew Pierwszy Zbiór

Pierwszy Zbiór to odmiana dająca bardzo obfite plony. Jest to marchew średnio wczesna, którą można uprawiać na polu i pod osłoną. Jej korzenie są soczyste, kruche i słodkie. Osiągają ok. 12 cm. Odmian Pierwszy Zbiór odznacza się również jasnopomarańczowym kolorem. Wysiana do gruntu w kwietniu, jest gotowana do zbioru od czerwca do września.

Marchew Amsterdam 3

Amsterdam 3 jest odmianą niezwykle plenną, w której przypadku zbiorów można oczekiwać już po 3 miesiącach od wysiania. Korzeń tej marchwi jest długi, ciemnopomarańczowy i walcowaty. Miąższ natomiast soczysty, zawiera sporo suchej masy i jest kruchy. Odmiana ta bardzo dobrze sprawdza się zarówno do jedzenia na surowo, jak i do przetwórstwa.

Related Posts

Leave a Comment