Każdy właściciel domu czy obiektu komercyjnego marzy o pięknym trawniku, który jest swego rodzaju wizytówką każdej nieruchomości. Niestety utrzymanie i pielęgnacja naturalnej trawy to zadanie niełatwe i niezwykle czasochłonne. Coraz bardziej popularną alternatywą w ostatnich latach jest sztuczna trwa krajobrazowa – to prawdziwa oszczędność czasu i pieniędzy!
Rodzaje sztucznej trawy
Na rynku jest wiele rodzajów sztucznej trawy. Główny podział opiera się o jej przeznaczenie. Inny trawnik jest dedykowany do ogrodu czy na taras, a inny na boisko lub jako otoczenie obiektu sportowego czy budynku użyteczności publicznej, gdzie wymagania wobec produktu są nieco bardziej restrykcyjne.
Na tarasy i do ogrodu polecana jest sztuczna trwa z niewysokim, aksamitnym i delikatnym runem, które w dotyku przypomina leśny mech. Dzieci kochają bieganie boso i zabawę na takim trawniku, a dorośli doceniają jego soczysty odcień zieleni, który jest wyjątkowo trwały i odporny na szkodliwe promieniowanie UV.
Z kolei trawa położona na boisku piłkarskim czy wokół komercyjnego obiektu wyróżnia się twardszym runem, które jest bardziej odporne na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Trawa tego rodzaju w procesie produkcyjnym uzbrojona jest w specjalne absorbery UV, co pozwala cieszyć się jej nieskazitelnym wyglądem przez wiele lat bez ryzyka wyblaknięcia koloru.
Zalety sztucznej trawy
Sztuczna trawa ogrodowa to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na systematyczną pielęgnację trawnika, a marzą o estetycznym otoczeniu wokół własnego domu. Ale sztuczna trawa do ogrodu to nie tylko wygoda! To również oszczędność – zarówno czasu jak i pieniędzy. Sztuczna trawa nie wymaga koszenia, przycinania, nawożenia i podlewania. Układanie sztucznej trawy pozwala co roku zaoszczędzić sporo pieniędzy poprzez brak konieczności kupowania specjalnych nawozów, paliwa do kosiarki, wody do podlewania czy narzędzi do przycinania.
Kolejnym istotnym benefitem jest piękny, estetyczny i soczyście zielony trawnik przez okrągły rok – bez względu na porę roku, warunki atmosferyczne czy plagę gryzoni czy owadów, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie każdego ogrodnika czy działkowca i zniweczyć całą pracę.
Sztuczna trawa ogrodowa to jednorazowa inwestycja, która zwraca się w stosunkowo krótkim czasie. Szczególnie szybko koszt tej inwestycji zwraca się w przypadku założenia trawnika na skwerach czy wokół budynków użyteczności publicznej, gdzie powierzchnie są ogromne, a koszty eksploatacyjne wysokie.
Sztuczna trawa od spodu zabezpieczona jest materiałem lateksowym i zbudowana jest z włókien typu PE/PP monofilowych prostych lub skręconych. Ważny jest również fakt, że sztuczna trawa krajobrazowa posiada atest PZH.
Historia sztucznej trawy
Sztuczna trawa znana jest już od lat 70-tych. Zanim jednak na dobre zagościła w naszych ogródkach, na działkach czy na tarasach zdobiła boiska piłkarskie czy miejskie skwery. Od lat 70-tych inżynierowie i technicy nieustannie pracują nad ulepszeniem technologii produkcji, tak aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.
Nazywam się Dominik Lis i od lat zajmuję się projektowaniem oraz aranżacją wnętrz, które odzwierciedlają styl i potrzeby ich mieszkańców. Moim celem jest tworzenie przestrzeni, które są zarówno estetyczne, jak i praktyczne, dostosowane do codziennego życia. Specjalizuję się w łączeniu nowoczesnych trendów z ponadczasową elegancją, aby każde wnętrze zyskało niepowtarzalny charakter.